Dokumentacja Techniczna Maszyny w myśl Dyrektywy Maszynowej

Zgodnie z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE producent lub jego upoważniony przedstawiciel opracowują dokumentację techniczną, której treść określona jest w załączniku VII w/w dyrektywy.

Co kryje się pod nazwą „Dokumentacja Techniczna” ? Znamy to określenie, które oznacza wszelkie dokumenty konstrukcyjne, rysunki, obliczenia. Wcześniej funkcjonowała również nazwa DTR czyli dokumentacja techniczno-ruchowa. Dyrektywa Maszynowa jednak definiuje dokumentację techniczną jako zbiór dokumentów, który musi wykazać, że maszyna spełnia wymagania tejże Dyrektywy. „Specyfikacja” dokumentacji wymienia poszczególne elementy, które niejako otwierają kolejne, dość spore rozdziały, tego dokumentu.

Krótko scharakteryzujmy poszczególne elementy:

– Opis ogólny maszyny. Ten punkt powinien zawierać klasyfikację maszyny bądź urządzenia oraz jej przeznaczenie np. piła do automatycznego cięcia drewna. Powinniśmy tutaj zawrzeć również informacje potrzebne do ogólnego zrozumienia zasady działania lub przynajmniej rodzaj przetwarzanej energii np. elektrycznej, pneumatycznej czy wodnej.

– rysunek zestawieniowy maszyny i schematy obwodów sterowania. Dyrektywa precyzuje, że te dokumenty powinny posiadać stopień złożoności konieczny do zrozumienia działania maszyny.

– rysunki szczegółowe, obliczenia, wyniki badań i certyfikaty. Te dokumenty są niezbędne do sprawdzenia zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa. Dlatego powinniśmy gromadzić wszelkie „papierki” dostarczane m.in. z komponentami użytymi do budowy maszyny, które nie są wyprodukowane przez nas.

– dokumentacja oceny ryzyka. To jest ten punkt, który otwiera rozdział, związany z normami zharmonizowanymi ( jako norma typu A: PN-EN ISO 12100 lub inne normy dotyczące precyzyjnych rozwiązań w zakresie danej maszyny zwanymi normami typu C). Analiza Ryzyka jest działem na inny artykuł.

– zastosowane normy i inne specyfikacje techniczne. Oprócz norm związanych bezpośrednio z Dyrektywą Maszyną mogą mieć zastosowanie inne normy np. związane z tzw. Dyrektywą EMC lub też konieczne jest zastosowanie różnych innych norm dotyczących osłon, systemów bezpieczeństwa czy stosowanych kolorów.

– wszelkie sprawozdania techniczne podające wyniki badań i testów. Nie zawsze trzeba takie badania przeprowadzać i zależne jest to od specyfiki maszyny. Zasadniczo producent powinien przeprowadzać próbne uruchomienia maszyny ( chyba, że jest to niemożliwe) i udokumentować to.

– egzemplarz instrukcji maszyny. Otwieramy kolejny rozdział, którego omówienie zajmie kolejny artykuł. Warto nadmienić, że z elementów Dokumentacji Technicznej powstaje instrukcja maszyny dlatego warto się do niej przyłożyć a zaoszczędzimy sobie czasu w późniejszym etapie.

– w odpowiednich przypadkach deklarację włączenie maszyny nieukończonej i instrukcję montażu. Oczywiście już wcześniej musimy wiedzieć jaką maszynę budujemy ukończoną czy nieukończoną i nie da się tego wybrać później.

– egzemplarz deklaracji zgodności WE. Co powinna zawierać deklaracja zgodności opisuje załącznik II Dyrektywy Maszynowej.

Jak widać zawartość tej dokumentacji technicznej różni się znacząco od definicji dokumentacji, którą znaliśmy wcześniej.

Zawsze pozostaje obawa: Czy nie ma tutaj niebezpieczeństwa ujawnienia tajemnicy firmy lub użytych rozwiązań ? Odpowiadam: Nie ma się czego obawiać, gdyż aspekty ukazywane w dokumentacji powinny być ukierunkowane na spełnienie zasadniczych wymagań bezpieczeństwa i tylko taki stopień szczegółowości powinny zawierać. A poza tym wiadomo, że dokumentacja techniczna nie jest ujawniana na zewnątrz a jedynie na wyraźne żądanie odpowiednich organów krajowych.